Avoimet Kylät 2019 - Lappilaiset Kylät

Olet täällä: Etusivu > Toiminta > Avoimet Kylät > Avoimet Kylät 2019
ja/tai
 

KEMIJÄRVI

Juujärvi                               klo 12-15      

Kirpputori/Myyjäiset

Juujärven kyläseuran talo 
Juujärventie 141, Juujärvi           
Juujärven kyläseura ry.        
Helvi Juujärvi 0407268917

 

Kostamo                             klo 12-14

Kirpputoria, valokuituasiaa, kahvio auki

Kostamon Kylätalo         
Mäkipirtintie 18, Kostamo                                         
Kostamon Kyläseura ry                           
Päivi Kostamo, p. 044-2400972              

 

Luusua                                klo 13:30-14:30

Kesäisiä yhteislauluja ja historiatuokio  

Luusuan kylä- ja kulttuuritalo Matin Mylly                  
Itärannantie 25, Kemijärvi           
Luusuan kyläseura ry                              
Asko Severinkangas, p. 0400-698327

 

Luusuan Itäranta               klo 16- 18

Makkaraa ja mukavaa yhdessäoloa       

Tuulaniemen kotalaavu    
Tuulaniementie 258, Luusua                                        
Luusuanjärven alueen kehittämisyhdistys ry               
Hannele Leinonen, p 050-4930124         

                     

Räisälä                                11-14

Suomulinnan ja grillikodan siivoustalkoot                   

Suomulinna ja lossiranta  
Räisäläntie 673, Räisälä                          
Räisälän kyläyhdistys        

 

Tapionniemi                       klo 12-15

PopUp-ravintolapäivä, syödään yhdessä!                   

Tapionniemen Kyläkartano                    
Sodankyläntie 2331, Tapionniemi                                                     
Tapionniemen Kyläseura ry                    
Marjatta Pekkarinen, p. 040-9638000    

 

KEMINMAA

Lautiosaari                         klo 11 - 15

Avoimet ovet - avajaiset   

Lautiosaaren Kylätalo "Lautsikka"          
Takalantie 1 – 5, Lautiosaari                                                              
Lautiosaaren Omakotiyhdistys ry.          
Sirkka-Liisa Mällinen, p. 045-8800208    

 

KITTILÄ

Alakylä                               klo 13-15

Jääskönrannan kyläkävely                    

Tutustutaan Alakylän vanhimpien tilojen sijaintiin sekä Äijänpadon kallioiden historiaan ja tarinoihin, joista Samuli Paulaharjukin on kirjoittanut. Ulkoilmatilaisuus,
opastettu kävely alkaa klo 13 Ounasjoen rannalla olevalta kokoontumispaikalta etelään päin.
Jääskönrannantie 56, Alakylä                                       
Alakylän Kyläyhdistys ry                         
Leena Neitiniemi-Upola, p. 040-5610053    

                 

Kaukonen                           klo 14-17

Avoimet kylät -kyläpäivä;
Kyläkahvila, yhteislaulua, yllätysohjelmaa, kotikirppiksiä ympäri kylää                 

Kylätie 6, KAUKONEN                        
Puurokaukonen ry
Marita Seppälä, p. 040-5177418             

 

Kelontekemä                     klo 11-15

Avoimet Kylät Työväentalolla.                 

ympäristön ja talon siivous. Kahvitellaan ja paistellaan makkaraa.
Kuoroharjoitus musavestareita varten.  
Työväentalo Tervaniementie 2, Kelontekemä                                  
Kelontekemän Kyläyhdistys                   
Eila Myllyoja, p. 0405103550                  

 

Pulju                                   klo 11-16

Puljutunturin ulkoilureitin raivaustalkoot                   

Ruotsalantie 15, Pulju                             
Pulju-Lompolo Erämaakylät ry               
Maija Uusikartano, p. 0400-150255       

 

Tepasto                              klo 12-15

yläraitin ja lähiympäristön siivoustalkoot                    

Koululta sillankorvan grillikatokselle      
Ounasjoentie 2666, Tepasto                                        
Tepaston maa- ja kotitalousseura ry                            
Vuokko Mäntymaa, p. 040-1495919    

 

KOLARI                        

Sieppijärvi                          klo 17 - 19

Meän Kodan siivoustalkoot                    

Meän Kota/Laavukirkko   
Ratatie, 95800 Sieppijärvi                      
Kehittyvä Sieppijärvi ry                           
Reeta Ikonen, p. 040-5064273                

 

Venejärvi                            klo 10-15

Talkoita ja tuunausta;

tehdään puuhommia, siistitään mökin ympäristöä ja tuunataan mökkiä Venejärven Venevalkamassa                 
Venejärventie 180, Venejärvi                                       
Venejärvenkylän kyläyhdistys ry            
Helena Sieppi, p. 0407049388 

 

PELLO                               

Juoksenki                           klo 10-15

Yhteinen aamukahvi                                      

Toivotamme kaikki halukkaat ilman kylä-tai kuntarajoja tervetulleiksi yhteiselle
aamukahville Juoksengin nuorisotalolle klo 10:00.
Kerromme kahvittelun lomassa kuvien/videoiden kera kylämme toiminnasta ja tulevista tapahtumista.
Halukkaat talkoohenkiset voivat osallistua esityksen jälkeen joko Nuorisotalon pihapiirin tai Kattilakosken alueen siistimiseen. Toivomme, että he, jotka osaavat käyttää moottorisahaa/raivaussahaa ottaisivat ne mukaansa. Tietysti myös lehtiharaville on käyttöä.
Tervetuloa kukin voimiensa mukaan yhteiseen tapaamiseen ja tekemiseen.

Juoksengin nuorisotalo    
Ratasjärventie 4, Juoksenki                                          
Napapiirin kyläyhdistys ry 
Anne Syväniemi-Kuitunen, p. 040-5236601

 

Lankojärvi                          klo 10-14

Kirppari ja kyläkauppapäivä                   

Koulun ja kaupan piha-alue                   
Länsipuolentie 42, Lankojärvi                                      
Lankojärvi-Matinlompolon kyläyhdistys ry                  
Risto Kuusijärvi, p. 0400-379149            

 

Rovaniemi 

Hirvas                                 klo 12-14

Paikallinen historia ja kulttuuriympäristö tutuksi        

Peterin pirtti ja ympäristö
Peterinniementie 88, Hirvas                                        
Hirvaan kyläyhdistys ry     
Sirkka Liisa Peteri, p. 0400650429          

 

Juotas                                 klo 10-15

Hyvinvointipäivä Juotaksella                  

Juotaksen entinen koulu  
Opinkuja 17  Juotasniemi                      
Juotaksen kylätoimikunta, Juotaksen perinneyhdistys, Kati Juu       
Minna Uusiautti, p. 405763901

 

Jääskö                                 klo 17-21

Siivoustalkoot ja kyläsauna                    

Taljasuvannon pirtti         
Taljasuvannontie Jääskö                         
Porokari-Maijanen-jääskö Kylät ry

 

Lehtojärvi                           klo 12-15      

Karhunulkin luontoretki.

Retki näköalapaikalle huikeisiin maisemiin                 
Kokoontuminen Lehtojärven kulttuuripysäkille, josta retki alkaa.   
Tapionharjuntie 2, Sonka  
Lehtojärven kyläyhdistys ry                    
Riku Tapio    p. 040-7785480

 

Lohiniva        klo 18-20

Leikkimieliset kisailut.

Ohjelmaa sekä iltapalaa koko perheelle.                     
Lohinivan laavulla             
Jokitie, Lohiniva                                      
Lohinivan kyläyhdistys                           
Kati Koukkula p. 400474061

 

Patokoski                           klo 15-18

Toimintapäivä paloasemalla,
Vpk ja Vapepa esittäytyy, fresbeegolfrata, kahvia, makkaraa, hattaraa...

Patokosken paloasema    
Kittiläntie 4803, Patokoski
Meltauksen VPK                                      
Seppo Uurtamo p. 040-5888134

 

Sonka                                  klo 12-15

Kesän alottajaiset.
Kokoonnutaan kylän keskipisteeseen porisemaan mukavia ja viettämään aikaa lättykahvien ja makkaranpaiston merkeissä.              

Songan kylätalo                
Puhakantie,  Sonka                                
Päivi Mänty  p. 040-7451119                 

 

Tapionkylä                         klo 11-14

Kyläkahvila; juotavaa, syötävää, myytävää ja arvontaa.                   

Kylätalo       
Tapionmutka 36, Tapionkylä
Tapion Kylät ry                  
Hanna Matila, p. 0400232347

 

Tennilä                               klo 10-17

Soppatykki kiertää Yläkemijoen kyliä
Opinkuja ja Pirttikoskentie
Tennilän nuorisoseura                            
Jorma Kiviniemi, p. 0400-695405

 

Tolosenkylä                        klo 9-15

Kirpputori ja kahvio          

Metsäpirtti  
Kittiläntie 6686, Meltaus                        
Tolosen Erämiehet ry        
Erkki Ylijääskö, p. 0400-893706                                                          

 

Vanttauskoski                   klo 14-17

yhteislaulua, harmonikkasoittoa, lapsille ja nuorille ohjelmaa, kahvila                 

Vanttausjokisuun laavu    
Pirttikoskentie 170, Vanttauskoski                              
Vanttausjärven kyläyhdistys                                        
Pirkko Salo    040-5511338                     

 

SALLA

Kelloselkä                          klo 9-15

Avoimet kylät -päivä Kelloselässä ja Aatsingissa
klapikoneen käyttökoulutuksen ja harjoittelun merkeissä
kahvistelua ja raatailua unohtamatta.   
Kelloselkä, Kellonrantatie 4, Kelloselkä  
Kelloselän alueen kyläyhdistys               

 

Kursu                                  klo 11-14

Talkoot, yhdessä oloa ja maisemanhoitoa                  

Jyrhämän ranta (sahan ranta)                
Tuurakoskentie, Kursu                           
Kursun kyläseura ry                                
Kimmo Tuhkala, p. 442051827

 

Naruska-Pulkkaviita          klo 12-15      

Nokipannu kahvit, naruskan nisut, arvontaa, kisailua ym.                

Naruskalla Haltin kodalla  
Naruskantie 270, Naruska
Naruska-Pulkkaviita kyläseura ry                                 
Tarja Sipola / Mari Luusua 0408200098 / 0405522978                     

 

SIMO

Simonkylä                          klo 12-16

Pahnilan museolla kesäkausi alkaa, Iin Pelimannit esiintyy              

Pahnilan museo                
Palokarintie 7, Filpus                              
Simonkylän kyläyhdistys ry ja Simon kunta                 
Seppo Junes  040-5813761

 

SODANKYLÄ

Jeesiö                                  klo 12-14

Kesäpelejä tarjoilujen kera Koululla       

Koskenniskantie 58, Jeesiö                     
Jeesiön Kyläseura ry.                               

 

Kelujärvi                             klo 10 - 14

Geokätkökoulutus ja Nuolivaaran luontopolun geokätköreitin avaus                   

Kelupirtti      
Savukoskentie 2180, Kelujärvi                                     
Kelujärven kyläseura ry                          
Tapio Venäläinen, p. 040-859187

 

Madetkosken kylä             klo 11-15

Siivous-, maalaus-ja polttopuutalkoot   

Kyläkota       
Ivalontie, Sodankylä                               
Madetkosken kylätoimikunta                                      
Virpi Kumpula, p. 040-9605822

 

Moskuvaara                       klo 12-14

Kylätalon ja pihan siivouspäivä              

Kylätalo       
Moskuvaarantie 884 Moskuvaara                               
Moskuvaaran kyläseura ry                     
Pirjo Vattulainen p. 0400-152290           

 

Orajärvi                              klo 10-15

Tienvarsien siivoustalkoot

Kylän ympärysraitti          
Orajärventie 1851,  Orakylä                                         
Oraseura ry                        
Laura Ahava p. 0405838844

 

Puolakkavaara                  klo 12 - 15

Ulkoilupäivä (kisailua - makkaranpaistoa - kylätalolla touhuilua)     

Kylätalo       
Kisatie 17, Sodankylä                              
Puolakkavaaran Kyläyhdistys

 

Rajala                                 klo 12-15

Tienvarsien ja seurantalon siivousta      

Rajalan maa- ja kotitalousseuran talolla
Rajalalantie 2500, Sattasvaara                                     
Rajalan maa- ja kotitalousseura                                   
Tyni Kaija, p. 0400183482 

 

Raudanjoki                         klo 12-15

Pelipäivä urheilukentällä
Raudanjoentie

Raudanjokiseura
Marianne Ahola, p. 040-5039173

 

Sassali                                 klo 11 -15

Kyläraitin siivoustalkoot. Siivotaan kylätalon ympäristö ja kylätien laidat.
Lapset ja nuoriso mukana. 
Kahvistellaan , paistetaan makkaraa  ja nautitaan yhdessä olosta . 

Sassalin kylätalo               
Sassalin tie 12, Sassali                            
Sassalin kyläseura
Riitta Sassali p. 040-5308172

 

Seipäjärvi     klo 10 -15

Talkoopäivä kylätalolla.
Siivousta, maalausta ja kaikkea hauskaa mitä keksitään.  Makkaranpaistoa, kahvistelua, yhdessä oloa, tietojen tasaamista ym.    

Seipäjärven kylätalolla, koranuskatveella                    
Lankilantie 77, Seipäjärvi                        
Seipäjärven kyläyhdistys                        
Pertti Niemelä, p. 040-7609680              

 

Syväjärvi                             klo 11-16

Järvenpään laavun kunnostustalkoot    

Syväjärven eteläpää         
Syväjärventie 37, Syväjärvi                     
Syväjärven kyläseura ry    
Jussi Simppala, p. 040-0343454

 

Torvinen                             klo 12

Lipunnosto raivaajapatsaalla, jonka jälkeen jalkapallokauden avaus koulun kentällä.

Torvisen koulun urheilukenttä               
Pyhä-Luostontie 26, Torvinen                                      
Torvisen Kyläyhdistys                             
Juho Takala  p.050-3453021

 

Unarin-Luusua                   klo 12-15

Pia Nikkisen taidenäyttely Kylä-Nikkisessä sekä roskatalkoot          

Seurantalo, Kylä-Nikkinen
Meltauksentie, Unarin-luusua                                     
Unarin Kyläseura ry                                
Marjukka Uusitalo, p. 040-7478108

                     

Vaalajärvi                           klo 10-13

Avoimet Kylät talkoopäivä
Kunnostamme/ Siivoamme kylän uimarantaa ja talkoilemme kylätalolla             

Kylätalo / uimaranta         
Vuonaspurantie 33, VAALAJÄRVI                                 
Vaalajärven kyläyhdistys ry                                          
Leena Makkonen, p. 0400206400          

 

Vuojärvi                              klo 11-14,

Talkoilua pihapiirissa ja sisätiloissa. yhdessä oloa, ruokailu-kavitukset.                

Monitoimitalo                  
Vuojärventyie 74, Sodankylä                                       
Vuojärvi-seura ry              
Ritva Kangas 040-7152720

 

TORNIO  

Kantojärvi                          klo 11.00 - 14:00

Tule millä haluat, mieluiten vanhalla.

Tulla voi vanhalla ajopelillä tai pukeutua vanhasti. Tapahtumassa bingoa, ulkopelejä sään salliessa, kahvit ja makkaranpaistoa lopuksi kodalla.                 

Kylätalolla   
Kantojärventie 117, Tornio
Kantojärven Kyläyhdistys ry                                         
Pertti Tervahauta, p. 040-7569399         

 

Karunki ja Arpela               klo 12 -15

Tuleppa piristyhmän ja praataahman Ohjelmassa lipon teko työnäytös, ruokailu, musiikkia Sari Pohjasen johdolla, kansanlauluja yhteislauluna, tarinan kerrontaa, Juhlapuhe: kansanedustaja Kaisa Juuso, munkkikahvit, puutarha / taimipiste ym."                   

Karungin Kylätalo, Kotitupa                   
jokivarrentie 2443, Tornio                      
Karungin Kyläyhdistys, Arpelan kylä- ja kotiseutuyhdistys, Martat  
Eija Tervahauta, p. 040-7705968            

  

Kukkola                              klo 19-01

Saunamaraton                  

Hovilompolo Husantie 4 Tornio                                   
Hovilonpolo Esko Kivilompolo               
Esko Kivilompolo, p. 0405319353           

 

Lautamaa                           klo 11-14      

Talkoot

maalataan (sään salliessa) siivotaan ympäristöä
Kylätalo       
Lautamaantie 1243, Tornio                                          
Lautamaan Kyläyhdistys                         

 

Liakka                                 klo 14-16

Perinneruokapäivä kylätalolla                

Kylätalo       
Liakantie 444 , 95460                              
Liakan Kyläyhdistys ry                             
Jukka Ollitervo, p.405589204                 

  

YLITORNIO

Etelä-Portimojärvi             klo 10 - 16    

Virkistysalueen kunnostusta, makkaranpaistoa, ruokailu                

Kylän virkistysalue ja kylätalo                 
Kylätie 24, Etelä-Portimojärvi                                      
Etelä-Portimojärven kyläyhdistys r.y.          

Rauha Turunen, p. 050-4140640

 

 

 

 Kylät kartalla

 

© Lappilaiset Kylät ry | Ukkoherrantie 15 B18, 96100 Rovaniemi
Toteutus Nettitaivas